Vannledningsdalen i Longyearbyen har gjennom historien vært utsatt for sørpeskred som har ført til både materielle skader og tap av menneskeliv. For å styrke sikkerheten for innbyggere og infrastruktur ble LNSS i 2023 tildelt oppdraget med å gjennomføre et omfattende rassikringsprosjekt i dalen på vegne av Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE).
Prosjektet omfattet etablering av 14 store sørpeskrednett fordelt gjennom dalen for å hindre at skred utløses og begrense kraften i eventuelle skredmasser. Arbeidene inkluderte boring og gysing av flere hundre fjellbolter, støtyping av 31 fundamenter, bygging av ledevoller og etablering av anleggsvei. Skrednettene varierte i størrelse fra 19 til 35 meter i bredde og opptil åtte meter i høyde.
Prosjektet ble gjennomført i et svært krevende terreng med rundt 400 meters stigning gjennom dalen. Dette gjorde det nødvendig å benytte helikoptertransport, klatreutstyr, terrengkjøretøy og spesialtilpassede arbeidsmetoder. Store deler av logistikk- og betongarbeidet ble utført med helikopter for å redusere terrenginngrep og sikre effektiv fremdrift i det bratte landskapet.
Skredsikringen i Vannledningsdalen er det første prosjektet av sitt slag som gjennomføres i Norge og på Svalbard. Prosjektet representerer derfor både viktig samfunnssikkerhet og betydelig faglig innovasjon. Sikringen gir økt trygghet for befolkningen i Longyearbyen og bidra til å redusere risikoen for framtidige sørpeskred i et område som over lang tid har vært utsatt for skredfare.
